VIGTIGT ! Moo Sa og DTC åbner igen fra torsdag, den 22/4 2021 - Læs mere om nye træningstider og restriktioner her:

Kære alle medlemmer, forældre, instruktører og trænere

Endelig kan vi hejse flagene og fejre vi kan åbne klubben for træning indendørs igen. I denne omgang af åbningen kan vi få vores børnehold og de hold med medlemmer op til 17 år i gang. Vi håber alle er topmotiverede og vil hjælpe os med at holde tæt øje med overholdelse af nedenstående restriktioner, så vi også kan få åbnet for jun/sen holdene og på sigt helt kan slippe af med restriktionerne hen over foråret/sommeren.

Vi glæder os alle til at se jer i klubben igen. Har du/i spørgsmål så kontakt undertegnede.

På hele Moo Sa’s vegne

Torben, 21730333/[email protected]


Her følger en kort oversigt over vores retningslinjer for indendørs træning samt oversigt over nye træningstider BÅDE INDENDØRS og UDENDØRS samt dojangfordeling for den kommende periode. Sæt dig/jer grundigt ind i reglerne og tider/dojangfordeling. 

MOO SA RETNINGLINJER FOR INDENDØRS TRÆNING - KORT VERSION:

  • VIGTGT: Du skal være rask og uden symptomer for at deltage i træning. Læs mere om din familie og risikoeksponerede mv. HER.
  • Coronapas: Der er ikke krav om coronapas til træning for medlemmer til og med 17 år eller instruktører/trænere. Når vi skal åbne for jun/sen hold udsender vi ny infoskrivelse, når kravene til coronapas indføres for alle fra 18 år og op.
  • Tøj: Du skal klæde om hjemmefra, da vores omklædningsrum stadig ikke er åbne. Husk at vaske din dragt efter hver træning. 
  • Mundbind: Der er stadig krav om brug af mundbind fra 12 år og op, når du er i klubben. Mundbind skal ikke bruges under selve træningen !
  • Ankomst/afhentning/forældre: Forældre skal kun aflevere og afhente børn udenfor indgangen/ved p-plads i den kommende periode. Kom ca. 5 min. før træning og forlad klubben ca. 5 min. efter træning. Dette er også gældende for vores instruktører/trænere.
  • Håndvask/afspritning mv.: Husk at vaske/afspritte hænder før og efter træning. Sprit står fremme i klubben – brug det.
  • Toilet: Klubbens handikaptoilet er åben som nødtoilet.
  • Træning foregår med max 25 deltagere inkl. instruktører/hjælpetrænere, med 1-2 m afstand mellem udøverne og UDEN kihap (kampråb). Vi har lagt ekstra tid ind i træningsplanen nedenfor, som kan fungere ift. de nye regler/anbefalinger fra DIF/DTaF/Kulturministeriet
  • Udstyr: Vi træner kun med begrænset udstyr som store sparkeskjolde og sparkeskinker, som skal afsprittes både før og efter træning. Der er supplerende regler f.eks. for kamptræning, som i modtager information om direkte på holdet. Det drejer sig primært om personlige udstyr altså ikke klubbens udstyr!
  • Lokaler i klubben: Køkken, fitness, omklædningsrum m/tilhørende toiletter er fortsat lukkede. 

Vi håber som nævnt, at jun/sen hold kan komme indendørs fra den 6. maj, men det kræver at smitteudvikling i og omkring os går den rette vej. På genhør vedr. det så snart vi ved mere.

Se de opdaterede træningstider/dojangfordeling her:

INDENDØRS TRÆNING FRA TORSDAG, DEN 22/4 2021:

PLAN FOR DOJANGFORDELING – UDENDØRS MOO SA TRÆNING:

INDENDØRS

DAGE/TIDER HOLDDOJANG NR.

Mandage  

Kl. 1700-1830 Hold 6 (Morten T.P.) DOJANG 1

Tirsdage

Kl. 1700-1800 Hold 4 (Simon L. og AS)DOJANG 1

Kl. 1715-1815 Hold 2 (Sanne J.) DOJANG 2

Kl. 1815-1915 Kamphold (SJ)DOJANG 1 (-17)

Kl. 1900-2015 Teknikhold (TP/ABP) DOJANG 2 (-17)

Onsdage

Kl. 1645-1730 Mon beg. (Jan A/Martin) DOJANG 1

Kl. 1700-1745 Mon øv. (Helena T.) DOJANG 2

Torsdage  

Kl. 1700-1800 Hold 4 (Simon L og JWA) DOJANG 1

Kl. 1715-1815 Hold 2 (Sanne J.) DOJANG 2


UDENDØRS TRÆNING FRA TORSDAG, DEN 22/4 2021:

PLAN FOR DOJANGFORDELING – UDENDØRS MOO SA TRÆNING:

UDENDØRS

DAGE/TIDER HOLD DOJANG NR

Mandage  

Kl. 1700-1800 Hold 3 (Jeff D.) DOJANG 2

Kl. 1845-2000 Hold 1 (Thomas P. & co)  DOJANG 2

Tirsdage Alle hold indendørs !

Onsdage

Kl. 1800-1900 Hold 3 (Geo B.)DOJANG 2

Kl. 1800-1900 Hold 5 (Uffe S.)DOJANG 1

Torsdage  

Kl. 1830-1945 Hold 1 (Thomas P. & co.) DOJANG 2


PS: DE TIDLIGERE UDSENDTE RETNINGSLINJER FOR UDENDØRSTRÆNING ER FORTSAT GÆLDENDE !


DBH 

MOO SA TAEKWONDO