Skanderborg Moo Sa Taekwondo Klubs historie 

Klub-/træningsfaciliteter
1978-1984 Morten Børup Hallen/Skolen, Skanderborg
1984-2017 Egne klublokaler Regnbuevænget 5, Skanderborg
2017-2019 Lejede klublokaler Søtoften 3-5, Skanderborg

Æresbevisninger - historie
2017 Amalie Benfeldt og Thomas Purup - Årets idrætsudøvere i Skanderborg Kommune
2012 Skanderborg Taekwondo Klub - Årets forening i Skanderborg Kommune
2011 Torben Sachmann Hansen - Årets leder i Dansk Taekwondo Forbund
2004 Torben Sachmann Hansen - Årets idrætsleder i Skanderborg Kommune
2003 Brian Ø. Poulsen - Årets dommer i Dansk Taekwondo Forbund
2003 Torben Sachmann Hansen – Dansk Taekwondo Forbunds æresnål guld 
2002 Lars Ramsing - Årets idrætsudøver i Skanderborg Kommune
1998 Mark Lee Larsen - Årets idrætsudøver i Skanderborg Kommune
1995 Morten Krüger - Årets idrætsudøver i Skanderborg Kommune
 
Landsholdsudøvere i Moo Sa - historie
Niels Petersen           Kamplandsholdet
Kristian Sylvest        Kamplandsholdet
Jacob Hein                Kamplandsholdet
Morten Krüger          Kamplandsholdet
Mark Lee Larsen      Tekniklandsholdet  & Landsholdstræner 2009-2014
Jørn Kempel             Tekniklandsholdet
Momme Knutzen     Tekniklandsholdet
Lars Ramsing           Tekniklandsholdet
Lena Ramsing          Tekniklandsholdet
Sanne B. Jensen       Tekniklandsholdet 
Thomas Purup          Tekniklandsholdet 
Amalie Benfeldt       Tekniklandsholdet
Silja Kjølbo              Tekniklandsholdet
Andreas Sørensen     Tekniklandsholdet

Bedste internationale resultater - sortbælter
Niels Petersen, NM kamp guld 1988
Jacob Hein, NM kamp bronze 1991
Morten Krüger, NM kamp sølv 1994
Morten Krüger, US Open kamp bronze 1995
Mark Lee Larsen, EM teknik 6.plads 1995
Morten Krüger, NM kamp sølv 1996
Mark Lee Larsen, US Open teknik sølv 1996
Mark Lee Larsen, US Open teknik guld 1997
Jørn Kempel, EM teknik sølv 1997
Mark Lee Larsen, US Open teknik sølv 1998
Mark Lee Larsen, NM teknik bronze 1998
Mark Lee Larsen, US Open teknik sølv 1999
Mark Lee Larsen, Brazillian Open guld 1999
Mark Lee Larsen, US Open teknik guld 2000
Mark Lee Larsen, US Open teknik guld 2002
Mark Lee Larsen, NM teknik 2 x guld 2002
Lars Ramsing, NM teknik guld 2002
mere følger ....

Bedste træningsindsats - historie

2017/18  Laura Nancke 
2016/17  Silja Kjølbo
2015/16  Andreas Sørensen  
2014/15  Bettina Kjeldsen                         
2013/14  Søren Nissen
2012/13  Rasmus Gellert
2011/12  Alberte Frandsen
2010/11  Fahim Ziae
2009/10  Frederik Hardervig
2008/09  Louise Lundhøj
2007/08  Nikolaj Lorentzen
2006/07  Henning Andersen
2005/06  Nawid Ghanni
2004/05  Paola Pedersen
2003/04  Bjørn Christiansen
2002/03  Sanne B. Jensen
2001/02  Lena F. Ramsing
2000/01  Erik Funder
1999/00  Niklas Jørgensen
1998/99  Lars P. Ramsing
1997/98  Peter Rasmussen
1996/97  Martin Rasmussen
1995/96  Morten Nielsen
1994/95  Ulrik Olsen
1993/94  Maria Aaby
1992/93  Kim Blom
1991/92  Mark Lee Larsen
1990/91  Claus Lykke
1989/90  Ingrid Dahl
1988/89  Michael Rodding
1987/88  Morten Krüger
1986/87  Lars Kristensen 

Sortbælter i Moo Sa - kronologi for 1.dan/poom
 

Grandmaster Kyoung-An Choi     August 1958                         
Hans Erik Steffensen                     Februar 1981
Karsten Hansen                             Marts 1985
Niels Petersen                                Juli 1985
Annette Svenningsen                     Juli 1985
Anette Bak                                     Juli 1985
Jens Meng                                     Marts 1986
Lenette Vixø                                  Marts 1986
Torben S. Hansen                          December 1986
Steen Holm                                    Marts 1987
Lars Kristensen                              Marts 1987
Thomas Skovbjerg                         Marts 1987
Steffen Jensen                                Juli 1988
Mads Thernøe                                Juli 1988
Jesper Kristensen                           Juli 1988
Kristian Sylvest                             December 1988
Jørn Kempel                                  December 1989
Esben Fløe                                     December 1989
Martin Habersaat                           December 1989
Jacob Hein                                     Juli 1990
Dennis Rasmussen (1.poom)         Juli 1990 (Første poomgrad i Moo Sa)
Per Petersen                                   December 1990
Geo Berdin                                    Juli 1991
Claus Lykke Rasmussen                Juli 1992
Morten Krüger                               Juli 1992
Jesper Krüger                                December 1993
Mark Lee Larsen                           Juli 1993
Berit H. Nielsen                             Juli 1993
Peter Kristensen                            Juli 1993
Klaus G. Nielsen                           Juli 1993
Heine Pedersen                             December 1994
Robert B. Larsen                           December 1997
Brian Ø. Poulsen                           Juli 1999
Lars Ramsing (1.poom)                November 2000
Nicolai Andersen (1.poom)          November 2002
Mark Bojesen (1.poom)                November 2002
Mathias Børlum (1.poom)            November 2002
Lena Ramsing (1.poom)               Juli 2003 (første pige poomgrad i Moo Sa)
Peter Børlum                                Juli 2003
Michael Jørgensen                       Juli 2003
Mark Melgard                              November 2003
Sanne B. Jensen                           Juli 2005
Bjørn Christiansen                       November 2005
Sune Dahlgreen                           November 2005
Peter Rasmussen                         Juli 2006
Erik D. Funder                            Juli 2007
Morten Purup                              November 2008
Thomas Purup                             November 2008
Mikkel Bo Schmidt                     Juli 2009
Mads P. Lauridsen                       Juli 2009
Jonas B. Pedersen                       November 2009
Lars Huulgaard                           November 2009
Jeff G. Dam                                 Juli 2010
Simon Steenholt                          Juli 2011
Trygve S. Pedersen                     Juli 2011
Henning Andersen                      Juli 2011
Frederik Hardervig (1.poom)     November 2011
Bjørg S. Pedersen (1.poom)       November 2011
Lasse Sejer Jakobsen                  Juli 2012
Louise Lundhøj                          Juli 2012
Amalie Benfeldt Poulsen           Juni 2013
Mads Amdisen                           Juni 2013
Jan Børlum                                 Juni 2013
Jens Laursen                               Juni 2013
Alberte B. Frandsen (1.poom)   November 2014
Helena Therkelsen                     Juli 2015
Rasmus Rafn Gellert                  Juli 2015
Jonas Larsen (1.poom)               Juli 2015
Mike Therkelsen (1.poom)        Juli 2015
Marius Hammelsvang (1.poom) Juli 2015
Jakob Nordvig Sørensen            Juli 2016
Martin Gellert (1.poom)             November 2017
Andreas Sørensen (1.poom)       November 2017
Simon Lyngbak                          Juli 2018
Anton Jørgensen                        Juli 2018
Silja Kjølbo                                Juli 2018
Sebastian Bille (1.poom)           Juli 2018