MOO SA KLUBMESTRE KÅRET

For første gang siden Covid-19 kunne Skanderborg Taekwondo Klub afholde og kåre klubmestre i teknik. Pga. stævneaktiviteter blandt klubbens sortbælter og landsholdsudøvere havde klubben kun små 20 i aktion ved mesterskaberne. Så der er plads til forbedring til klubmesterskaberne i 2024.

Årets klubmestre blev som følger. Milan Borek – drenge gul/orangebælter, Anna Maria Tanggaard – piger gul/orangebælter, Malthe Bille – junior grøn/blåbælter, Mejse Linderoth – senior grøn/blåbælter, Johannes Bertelsen – drenge grøn/blåbælter og Naja Nancke – junior rødbælter.

Sølvmedaljerne gik til Mille Bille – junior rødbælter, Valdemar Hansen - drenge grøn/blåbælter, Sofie Christensen – piger gul/orangebælter og Sebastian Christensen - drenge gul/orangebælter, mens bronzemedaljerne blev vundet af Anna Hansen, Lotte Jensen, Freja Hansen – alle i junior rødbæltegruppen.

Klubben er på udkig efter flere konkurrenceudøvere i både teknik som kamp, og allerede om en uge får klubbens nye og erfarne udøvere mulighed for at komme i konkurrence igen. Det sker når klubben selv er medarrangør af Choi’s Venners Tournament, som i år har konkurrencer i hele 7 discipliner bl.a. kamp, teknik, gennembrydninger og extreme kicks.