Mere sølvtøj til Moo Sa efter vild succes i Fælledhallen

Skanderborg Taekwondo Klub var i forrige weekend vært for Budo Nord Cup i teknik i Fælledhallen. Stævnet blev i år kun gennemført som et teknikstævne pga. for få deltagere på kampsiden. Det til trods blev stævnet en overvældende succes for Skanderborg Taekwondo Klub og klubbens teknikdeltagere,  som igen vandt en pokal med hjem til klublokalerne på Christiansmindevej som stævnets 3. bedste hold. Pokalen kom på baggrund af 8 vundne guldmedaljer, 6 vundne sølvmedaljer og 7 vundne bronzemedaljer. 

Budo Nord Cup vindere og dermed guldmedaljer gik til; Andreas Sørensen – freestyle sortbælter, Signe Damgaard – freestyle sortbælter, Silja Kjølbo, Alba Holledere og Caroline Amby – team junior sortbælter, Signe Damgaard, Laura Nancke og Amalie Petersen – team sortbælter, Monique Brændbyge, Sophia Ladewig og Sascha Glerup – team rødbælter, Mille Simonsen, Lotte Jensen og Ida Mogensen – team begyndere, Sofia Sørensen – freestyle rødbælter, Lotte Jensen – individuel begyndere.

Sølvmedaljer blev vundet af; Sofia Sørensen og Vicca Holm – par rødbælter, Mille Simonsen – individuel begyndere, Helena Therkelsen – sortbælter -40, Annesofie Fredberg – sortbælter -30, Monique Brændbyge – freestyle rødbælter, Laura Nancke – freestyle sortbælter.

Og bronzemedaljerne ved Budo Nord Cup gik til; Laura Nancke – individuel sortbælter, Silja Kjølbo – individuel sortbælter, Sofia Sørensen – individuel rødbælter, Monique Brændbyge – individuel rødbælter, Sigrid Biltoft og Jacob Tabermann – par børn, Jacob Tabermann – individuel grøn/blåbælter, Ida Mogensen – individuel begyndere. For klubben deltog endvidere Julie Kyneb, Sigrid Kjærsgaard  og Freja Hansen.

Klubbens tekniktrænere Thomas Purup og Amalie Benfeldt var super stolte over præstationerne og har en rigtig god fornemmelse inden de næste opgaver, som bl.a. er Kroatia Open for klubbens landsholdsudøvere og talenter og efterårets helt store mål – de Danske Mesterskaber i slutningen af november