Mads og Rasmus blev 2.danner

Skanderborg Moo Sa Taekwondo Klub havde to af klubbens instruktører til sortbæltegraduering ved sommerens dangraduering i Esbjerg under ledelse af klubbens stormester Kyoung-An Choi, som er 9.dan og den højest graduerede i taekwondo i Danmark.

Både Mads Amdisen og Rasmus Gellert skulle op til deres anden sortbælteprøve. De har trænet i klubben i hhv. 11 og 10 år og er begge instruktøransvarlige på hvert deres hold i Moo Sa, så pt. er den næststørste klub i Danmark. Mads Amdisen underviser til daglig junior/senior begyndere mens Rasmus Gellert underviser klubbens mellemgraduerede børn.
Begge fik ros med på vejen af censorpanelet efter gradueringen i Esbjerg og kan nu kalde sig sortbælter af graden 2.dan.
Alle sortbæltekandidater har gennemgået 3 dages kursus og prøver under ledelse af de højest graduerede instruktører i Danmark.