Klubmestre kåret i rekordmesterskab for Moo Sa


Årets klubmesterskab i både kamp og teknik er netop afholdt i Skanderborg Taekwondo Klub. Klubben der stadig er blandt Danmarks største kunne samle ikke færre end 70 opstillinger i 23 klasser til årets klubmesterskab, som dermed satte rekord. Årets klubmesterskab dækkede både 2017 og 2018, da klubben pga. flytningen fra Regnbuevænget i 2017 ikke fik afholdt klubmesterskab.
Årets klubmesterskab skulle vise sig at være utroligt godt matchet idet flere klasser i både teknik og kamp endte helt lige og småting afgjorde hvem der tog titlerne. Specielt i kamp måtte ikke færre end 4 kampe afgøres på golden point, da de ordinære kampe var endt helt lige. Der blev leveret en flot indsats af alle udøvere og mesterskabet bragte også nye overraskende resultater og der er allerede i bedste konkurrenceånd aftalt flere revance opgør i 2019.

Her følger resultaterne fra Moo Sa’s klubmesterskab 2018: I kamp blev følgende klubmestre: Thomas Purup, Bjørg Pedersen, Loui Kjølbo, Jonas Rud, Signe Damgaard, Elvis Kajaukitsoq, Sebastian Bille, Naja Nancke, Mads Raffo, Jonas Wulf, Julius Rosendahl og Lukas Nolsøe Larsen. Sølvmedaljerne gik til Jeff Dam, Ditte Vermehren, Sebastian Staghøj, Philip Lykholt, Laura Nancke, Anton Wulf, Kasper Simonsen, Mathias Bruus, Mohammad Albadri, Simon Lyngbak og Mathias Bille mens der var bronze til Sigurd Penstoft, Monique Brændbyge, Albert Skakke, Mads Borg, William Rasmussen og Mads Meldgaard.
På tekniksiden blev følgende klubmestre 2018: Amalie Benfeldt, Andreas Sørensen, Anders Leth, Silja Kjølbo, Kasper Simonsen, Signe Damgaard, Sofia Sørensen, Sigurd Penstoft, Freja Christiansen, Par: Silja Kjølbo/Amalie Benfeldt og Team: Sofia Sørensen/Silja Kjølbo/Amalie Benfeldt. Der var teknik sølv til Benjamin Bomberg, Josefine Christiansen, Sebastian Bille, Laura Nancke, Monique Brændbyge, Noor Albadri, Par: Signe Damgaard/Laura Nancke og Team: Monique Brændbyge/Signe Damgaard/Laura Nancke mens bronzemedaljerne gik til Nikolas Konggaard, Sofia Isø, Lukas Nolsøe, Mathias Røsvik, Kamilla Henriksen, Par: Anders Leth/Josefine Christiansen, Par: Sofia Sørensen/Loui Kjølbo og Team: Andreas Sørensen/Sebastian Bille/Kasper Simonsen samt Team: Josefine Christiansen/Anders Leth/Sofia Isø.
Klubmesterskaberne blev på kampsiden dømt af klubbens egen internationale dommer Brian Poulsen og på tekniksiden af klubbens landsholdsudøver Thomas Purup.

TSH