Intern ”kamp” i Moo Sa

Gymnasiets Idrætshal dannede rammen om Skanderborg Moo Sa Taekwondo Klubs klubmesterskaber i kamp. Klubmesterskabet blev afviklet med rekord deltagerantal og med elektronisk scoringsudstyr – kampvest og fodbeskyttere, som benyttes blandt andet ved OL. Rammerne omkring mesterskabet var derfor i absolut i top og de 25 aktive kæmpere havde de bedste betingelser for at præstere. Klubmesterskabets 15 kampe blev dømt af klubbens egen internationale dommer Brian Poulsen. 
Dagens mest spændende kamp stod mellem to af klubbens bedste drengekæmpere Andreas Sørensen og Martin Gellert i 40 kg. Klassen. De to kæmpede fuldstændigt lige op med hinanden og i midt i sidste omgang første Martin Gellert overraskende inden Andreas Sørensen kæmpede sig tilbage i kampen og vandt med en slutscore på 11-7 i n super underholdende finalekamp.

Mest spændende kamp i sortbælteklassen var i -80 kg, hvor Jeff Dam og Thomas Purup hade sat hinanden stævne. Kampen mellem de to erfarne sortbælter blev endnu en tæt affære og blev først afgjort til sidste hvor Thomas Purup trak det længste strå med en 4-2 sejr over Jeff Dam.

På spindesiden kunne klubben mønstre ikke færre end fire senior damer og efter to semifinaler kom finalen til at stå mellem Amalie Benfeldt og Sanne Jensen. Sejren var der ikke så megen tvivl om, da Sanne Jensen pga. hendes tidligere kamperfaring tog teten i finalen og sikrede sig klubmesterskabet med klare 5-0 over.

Klubbens kæmpere som deltog i mesterskabet fik sig en stor oplevelse og fik virkelig prøvet deres grænser af og ny erfaring med et fuld kontakt kampstævne. Det lover for endnu større klubmesterskab næste år og forhåbentlig flere kæmpere og revanceopgør.

Klubmestrene i kamp og dermed guldmedaljevindere blev som følger: Kasper Simonsen, Andreas Sørensen, Lukas Nolsøe, Sanne Jensen, Jonas Kjeldsen, Simon Lyngbak, Sarah Therkelsen, Jakob Knudsen, Thomas Purup, Malthe Schacht og Loui Kjølbo. Sølvmedaljer gik til: Jeff Dam, Amalie Benfeldt, Iver Østergaard, Silja Kjølbo, Nis Nadarasa, Mathias Rørvik, Martin Gellert, Sebastian Bille og Magnus Bisgaard. Bronzemedaljerne gik til: Mikkel Frost, Philip Lykholt, Axel Dolmer, Ditte Vermehren og Bjørg Pedersen.

Resultaterne af kampene blev som følger:

Sebastian Bille vs Mikkel Frost 7-1
Martin Gellert vs Philip Lykholt 2-1
Mathias Rørvik vs Axel Dolmer 4-1
Amalie Benfeldt vs Ditte Vermehren 7-5
Sanne Jensen vs Bjørg Pedersen 5-2
Jonas Kjeldsen vs Magnus Bisgaard 12-3
Kasper Simonsen vs Sebastian Bille 8-1
Andreas Sørense vs Martin Gellert 11-5
Simon Lyngbak vs Nis Nadarasa 2-1
Sarah Therkelsen vs Silja Kjølbo 12-3
Jakob Knudsen vs Iver Østergaard 13-2
Sanne Jensen vs Amalie Benfeldt 5-0
Thomas Purup vs Jeff Dam 4-2
Malthe Schacht og Loui Kjølbo vandt uden kamp.

Tak for en super spændende og hyggelig dag !

Torben Hansen