FLOTTE KAMPRESULTATER VED ESBJERG CUP

Skanderborg Taekwondo Klubs kamphold stillede til start med 6 kæmpere ved årets første kampstævne på dansk grund Esbjerg Cup. Man kunne mærke at det var længe siden seneste stævne for holdet, men trods det blev det til 1 guld, 3 sølv og 2 bronzemedaljer. 

Bedste resultat gik til klubbens debutant Lukas Lassen i 49 kg klassen for børn. Lukas vandt begge hans kampe i klassen og sikrede sig dermed en flot guldmedalje ved Esbjerg Cup. Thor Penstoft vandt suverænt han tre kampe i 41 kg klassen. Kampholdet troede Thor havde sikre guldet, men desværre var der en gruppe mere i klassen, så der skulle kæmpes semifinale og finale. Desværre var informationen om dette ikke nået  frem til hverken Thor og klubbens ledere. Thor var derfor på vej hjem til Skanderborg, da han blev kaldt ud til semifinalen. Så Thor hentede minimum bronze i 41 kg klassen. 

I junior klassen 78 kg for øvede blev det til sølv til Mathias Bille efter et finalenederlag til en lidt mere erfaren kæmper i form af Toke Friis fra Furesø. Mathias’ fætter Malthe Bille havde hans debutkamp ved Esbjerg Cup i samme vægtklasse men for begyndere, hvor han efter en god indsats desværre tabte finalen til Nayel Husaini fra Copenhagen City.

I senior øvede -80 kg. Leverede Philip Lykholt en flot præstation, men måtte tage til takke med bronze efter en meget tæt semifinale. I kvartfinalen vandt Philip overlegent over Anton Boiesen fra Roskilde 2-0. Semifinalen mod Risskovkæmpere Emil Bregnballe blev en meget tæt affære , som endte 1-2. Philip tabte 1. Runde med 5-8, vandt 2. Runde 9-8 og taber desværre den afgørende 3. Runde med 3-6.  Sidste Moo Sa kæmper ved Esbjerg Cup var Emma Frølunde i senior begynderklassen. Emma fik endelig en kamp ved Esbjerg Cup efter flere stævner, hvor hun har stået uden modstander. Finalen ved Esbjerg Cup stod mod Mette Pedersen fra Silkeborg, som endte med at tage det længste strå med en 2-0 sejr. Men en flot sølvmedalje til Emma Frølunde i første stævne i 2023. 

Moo Sa’s kamphold har nu en stævnepause til maj måned, hvor det næste stævne venter i Tyskland.

Foto: Moo Sa’s kamphold ved Esbjerg Cup fv: Phlip Lykholt, Malthe Bille, Emma Frølunde, Lukas Lassen, Mathias Bille og coach Sanne.