Bedste præstationer i Moo Sa 2021-22 hædret

Efter en næsten ”normal” sæson 2021-22 uden for meget afbrydning af covid-19,  kunne Skanderborg Taekwondo Klub på årets generalforsamling få hædret de bedste præstationer på både træning, kamp og tekniksiden.

Klubbens trænere på kamp- og tekniksiden hhv. Sanne Jensen samt Thomas Purup og Amalie Benfeldt havde før generalforsamlingen vurderet sæsonens bedste resultater, hvor der blandt andet var flere Europamesterskaber med i puljen.

Sæsonens bedste præstation på tekniksiden senior gik ikke overraskende til klubbens dobbelte Europamester Andreas B. Sørensen, som udover EM titlerne har levet topresultater hele sæsonen igennem. På juniorsiden teknik gik pokalen til Laura Nancke, som har haft en flot sæson med guldmedaljen ved Presidents Cup i Albanien som det flotteste resultat. Mille Bille tog pokalen for teknik børns bedste præstation, hvor Milles topresultat for sæsonen må siges at være den dobbelte DM titel 2021.

På kampsiden har bedømmelsesgrundlaget været begrænset af de forholdsmæssig færre kampstævner der er afholdt efter genstarten. Bedste jun/sen præstation blev leveret af Philip Lykholt, som tog DM-sølv i Kjellerup i november 2021. Pokalen for bedste kamppræstation for børn gik helt fortjent til Mathias Bille, som tog guldmedalje ved det nyligt afholdte Esbjerg Cup, efter en flot finalesejr.

Taekwondo klubben kunne igen uddele vandrerpokalen for bedste træningsindsats efter en pause på 2 år. Bedste træningsindsats blev leveret af Mille Bille, som havde langt over 80 træninger fra seneste generalforsamling til årets ditto. Ganske imponerende af den unge Moo Sa pige.

Foto: Pokalvinderne for årets præstationer fv. Andreas B. Sørensen, Laura Nancke, Mille Bille, Mathias Bille og Philip Lykholt.